Lidé hájí zdevastovaná koupaliště Lhotka a Džbán před stavební lobby – článek Pražského deníku ze dne 10.9.2013

Praha – Letní sezóna už pomalu končí, ale dění kolem dvou pražských přírodních koupališť Lhotka a Džbán bude i v následujících měsících pořádně horké. Obě sloužila, respektive slouží k rekreaci tisíců Pražanů a obě teď neutěšeně chátrají.

A spojuje je i další moment na březích obou vodních ploch by soukromí majitelé pozemků rádi postavili rezidenční bydlení, v čemž jim zatím brání platný územní plán i odpor místních radnic a lidí.

Vykradené „smetiště“ a domy hrůzy

V případě koupaliště Lhotka je tento fakt takřka fatální už druhou sezónu bylo veřejnosti zcela uzavřeno a lidé z několika okolních sídlišť se prakticky neměli kde svlažit v letním žáru. Za tu dobu stačili zloději kovů, bezdomovci a nejrůznější polokriminální živly zázemí koupaliště natolik zdevastovat, že jeho budoucí využití je takřka nemožné. „Nemohli jsme dotovat ztrátový provoz koupaliště,“ vysvětlil zástupce majitele pozemků na Lhotce.

Také o zázemí Džbánu se dlouho nikdo záměrně nestará a kdysi životem překypující budovy nad travnatými plážemi dnes připomínají domy hrůzy. I tak ale obyvatelé Prahy 6 kvitují, že na tom na tom ještě nejsou tak špatně, jako jejich sousedé z Prahy 4 a 12. Džbán je stále veřejnosti přístupný. Jak dlouho ještě? Existuje naděje na záchranu těchto přírodních koupališť?

Tisíce lidí protestují

Členové občanského sdružení SOS koupaliště Lhotka věří, že nakonec veřejný zájem zvítězí nad komerčním záměrem. Totéž platí i o členech občanských sdružení Pro Hanspaulku a Veleslavín Vokovice k životu, kteří bojují za Džbán.

Občané jsou ve zdánlivé výhodě. Za jejich požadavky se postavily i radnice Prahy 4 a 6. Konečné slovo bude mít magistrát. Nejen lidem z Prahy 6, 4 a 12 by přišlo vhod, kdyby město pozemky odkoupilo, nabídlo směnu za jiné, respektive nepovolilo kýžené změny územního plánu. Výše zmíněná občanská sdružení se za tímto účelem hodlají spojit a společně prosazovat většinové veřejné mínění v daných lokalitách. Například pod petici za záchranu koupaliště Lhotka jsou už tisíce podpisů.

Řešení zamrzlo

Bývalá radní hlavního města Aleksandra Udženija v reakci na tento fakt v loňském roce slíbila, že se magistrát zasadí o to, aby koupaliště Lhotka dál sloužilo veřejnosti. A skutečně proběhla jednání mezi slovenským majitelem pozemků, Prahou 4 a magistrátem o možném výkupu či směně.

Jenže jednání zastavily letošní politické změny na magistrátu, a jak poznamenala členka sdružení SOS koupaliště Lhotka Irena Malátová majitel, jenž byl zatím neúspěšný ve své snaze prosadit změnu územního plánu, žádal za pozemky dvojnásobek částky, kterou před lety sám investoval, tedy zhruba 60 milionů korun. Prý kvůli zmařené investici a nákladům na údržbu chátrajícího areálu.

Pomůže směna?

Primátor Tomáš Hudeček sdružení před prázdninami vzkázal, že o možné změně územního plánu, která dovolí, nebo naopak definitivně zatrhne výstavbu bytovek na břehu koupaliště, se rozhodne v rámci zpracování návrhu Metropolitního plánu.

Coby nejpravděpodobnější varianta se zatím jeví směna tří hektarů na Lhotce za jiné pozemky v majetku hlavního města. Potvrdil to starosta Prahy 4 Pavel Caldr i zástupce vlastníka pozemků. „Majiteli byl předložen konkrétní návrh směny. Přislíbil, že návrh co nejdříve projedná v orgánech společnosti,“ sdělil Caldr.

Jak podotýkají členové sdružení SOS koupaliště Lhotka, směna pozemků a převod koupaliště do vlastnictví města je zřejmě nejschůdnější možnost, jak koupání na Lhotce co nejdříve znovu zpřístupnit veřejnosti. Připomínají totiž, že ještě nedávno majitel nekompromisně trval na výstavbě bytovek a jednoznačně usiloval o změnu územního plánu, která by mu to umožnila.

Revitalizace, nebo výstavba bytů?

O totéž jde stále také vlastníku pozemků na březích Džbánu v těsné blízkosti přírodní rezervace Divoká Šárka. Na tuto středu svolává do dejvického hotelu Diplomat schůzku, na které chce podrobně představit své plány na „revitalizaci Džbánu.“ Chce tím prý otevřít veřejnou diskusi o budoucí podobě lokality.

Ale radnice Prahy 6 před nedávnem informovala, že mu jde především o to stavět zde bytové domy, což stávající územní plán neumožňuje a městská část to zásadně odmítá. Podle záměru, který majitel pozemků společnost se sídlem na Maltě nedávno předal zástupcům Prahy 6 a magistrátu usiluje o přestavbu chátrajícího zázemí koupaliště na rezidenční bydlení. Na místě stávajícího parkoviště nedaleko kempu by měly stát výškové budovy s výhledem na Prahu a do údolí Divoké Šárky.

Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková ale připomněla, že stále platný územní plán určuje pro danou lokalitu výhradně funkci rekreační a stavební činnost striktně zapovídá. Už nyní je tedy zřejmé, že Praha 6 hlavnímu městu nedoporučí přijmout změnu územního plánu. „Ten záměr je nepřijatelný,“ vzkázala Kousalíková s tím, že by ve veřejnosti vzbudil silné vášně. „Zástupci vlastníka pozemků nám předvedli něco, co tam být nemůže. Chtějí v této oblasti stavět rodinné nebo terasové domy, a to v Šárce opravdu není možné,“ doplnila starostka.

Autor: Jakub Krupka